STOPITE V KONTAKT Z NAMi!

Uporabite lahko obrazec na desni, pišete nam lahko na info@gartner-a.com ali pa nas pokličite na eno izmed telefonskih številk:

Jernej Gartner / 041 834 696
Brigita Gartner / 041 283 453

Najlepša hvala!
 

13 Brnčičeva ulica
Ljubljana - Črnuče, Ljubljana, 1231
Slovenia

+38641834696

Arhitekturno projektiranje javnih in privatnih objektov vseh velikosti s poudarkom na farmacevtski industriji in visokokakovostnih večstanovanjskih objektov in hiš, notranje opreme in poslovnih prostorov.

GA-Ajdovscina-008.jpg

Kampus Sartorius BIA Separations Ajdovščina

Natečajna rešitev za širitev razvojnega biotehnološkega kampusa Sartorius BIA Separations v Ajdovščini / 1. nagrada

 Urbanistična in arhitekturna zasnova novega biotehnološkega kampusa v Ajdovščini zagotavlja ustrezno infrastrukturo za doseganje zastavljenih ciljnih prodajnih količin podjetja do leta 2030 in omogoča nadaljnje širjenje. Ob tem zagotavlja nemoten in optimiziran razvojno-proizvodni proces ter optimalno delovno okolje. Kakovostna arhitekturna zasnova bo v ponos podjetju, zaposlenim in strankam pa ponuja raznolike ambiente za ustvarjalno delo in druženje.

UMESTITEV OBJEKTOV

Zasnova je funkcionalna, fleksibilna in omogoča odlično komunikacijo v več nivojih med objekti, ki sestavljajo kampus. Novi objekti se na parceli razvrstijo okoli velikega ozelenjenega atrija, ki postane srce kampusa. Novi objekti se okoli atrija nizajo po velikosti od obstoječega objekta ter novega objekta D na vzhodni strani, objekta D na severu, upravne stavbe na zahodu in se zaključijo s stavbo Rast na južni strani atrija. Ustvari se večji “kraški borjač”.

Na severo-vzhodni in vzhodni strani, kjer je burja najmočnejša, z večjim volumnom obstoječe stavbe in predvsem stavbe D usmerjamo veter okoli kampusa. Veter, ki zaide preko stavb dodatno omilimo z višjo in gostejšo gručasto zasaditvijo – gozdom, na severo-vzhodnem delu atrija. Močnejši veter iz ostalih smeri preprečujemo s fizičnimi in naravnimi ovirami. Izrazito fizično protivetrno zaščito osrednjega atrija predstavlja mostovž, ki v prvi etaži povezuje vse objekte, vključno z obstoječim objektom A. Na nivoju pritličja, pa tudi v atriju, močnejše sunke vetra ustavljamo z območji gostejše zasaditve (grmovnice, drevesa) na mestih, kjer je to potrebno.

Objekti so okoli atrija razporejeni tako, da na atrij gledajo predvsem pisarniški prostori, vhodne avle in restavracija, skladišča in proizvodni prostori, ki ne zahtevajo naravne svetlobe in razgledov, pa so pomaknjeni na severni rob parcele.

Vsi novi objekti ter obstoječi objekt so na nivoju prve etaže med seboj povezani z notranjim hodnikom, ki preko mostovžov omogoča hitro in toplo povezavo med vsemi objekti kampusa. Z umestitvijo povezave v prvo etažo puščamo odprte povezave v pritličju na nivoju atrija – prostor diha. Povezava se nahaja tam, kjer bo količina ljudi največja in poti do hodnika najkrajše. Na vsakem prehodu med objekti se nahaja večji odprt zunanji prostor za krajši počitek ali pogovor z lepimi pogledi proti atriju. Tu lahko zaposleni popijejo kavo, organizirajo sestanek ali v miru opravijo telefonski klic.

V pritličju, na nivoju atrija objekti skupaj z mostovži ustvarjajo širok nadstrešek, ki omogoča zaščiteno zunanjo povezavo med posameznimi objekti v primeru slabega vremena.

OBLIKOVNA ZASNOVA

Objekti so oblikovani estetsko in funkcionalno. Širine objektov omogočajo optimalno notranjo razporeditev z osrednjim hodnikom, jedrom in optimalno širokim prostorom na vsaki strani za funkcionalno in prilagodljivo razporeditev posameznih funkcionalnih sklopov oz. oddelkov.

Vsak objekt, razen objekta E, katerega pisarniški del je v celoti orientiran proti atriju, se z eno polovico obračajo stran od atrija proti okolici. Za doseganje kvalitetne osvetljenosti smo tem objektom dodali večji dvovišinski atrij v prvi etaži, na objektu D pa v tretji etaži. Atriji podaljšajo dolžino stranice objekta in v prostore spuščajo več svetlobe, hkrati pa ustvarjajo dodaten prijeten zunanji ambient za zaposlene. Atrij objekta D je obrnjen proti središču kampusa. Na tak način zagotovimo optimalno orientacijo proti jugu in proti vetru zaščiten zunanji prostor - “burjač”. Atriji so zasajeni, kar ustvarja boljšo mikroklimo in prijetnejši prostor s senčnimi deli.

Fasade so zasnovane enotno z izrazitim vertikalnim rastrom širine cca. 130cm in enotno belo do svetlo sivo barvno lestvico. Enoten raster omogoča kombiniranje različnih vrst steklenih, odprtih, zaprtih ali polprosojnih fasadnih oblog oz. steklenih površin, skladno s funkcijo in orientacijo prostorov.

Pritlični deli objektov so proti osrednjemu atriju v celoti zastekljeni, široki nadstreški pa preprečujejo pregrevanje. V ostalem delu pritličja in višjih etažah kombiniramo različne tipe fasadnih panelov. Večji del JV, J in Z fasade predstavljajo fiksni (ali avtomatizirani) fotovoltaični paneli v svetlo sivih okvirjih. Naklon panelov omogoča dovod zadostne količine naravne svetlobe v prostor in maksimalno količino generirane električne energije. Deli objektov, kjer naravna svetloba ni potrebna, se zapirajo s polnimi (proizvodnja) ali polprosojnimi fasadnimi paneli z integrirano razsvetljavo (VRS), ki v prostoru deluje kot vertikalni poudarek in svetlobna tabla. Fotovoltaični paneli prekrivajo tudi vse razpoložljive površine na strehah objektov.


PODATKI O PROJEKTU

Lokacija: Ajdovščina, Slovenija

Leto načrtovanja: 2022

Status projekta: natečajna rešitev