Z arhitekturnega vidika lahko k varstvu okolja pomembno prispevamo skozi ohranjanje in oživljanje obstoječega stavbnega fonda; s prenovo, rekonstrukcijo, revitalizacijo. Kadar so pogoji ustrezni, se je smiselno osredotočiti na uporabo obstoječega grajenega prostora in stavbnega fonda. Dejstvo je, da je najbolj neoporečna energija tista, ki je ne porabimo. Ta je tudi najcenejša.
Read More
Vplivi podnebnih sprememb so prisotni vse okoli nas in nastajajo še hitreje in močneje od predvidevanj. V želji po spremembah je med 10. in 13. novembrom 2020 potekal dogodek Climathon Ljubljana 2020 – Ideathon, ki ga je v Sloveniji organiziral Center energetsko učinkovitih rešitev.
Dogodka sta se udeležili tudi dve članici naše ekipe – Mateja Rogelj in Urška Gregorič, ki sta vsaka s svojo skupino udeležencev dogodka iz različnih strok predstavili svoje ideje, kako lahko na področju arhitekture in gradbeništva pripomoremo k boljšemu jutri.
Read More
BTC City je do leta 2040 popolnoma CO2 nevtralen. Zelene strehe se začnejo povezovati preko zelenih mostov, ki nudijo panoramske poglede na samozadostno mesto pod njimi. BTC kot prvi v Sloveniji vzpostavi linijo »zelene urbane gondole«, ki razbremeni pritlični nivo.
Read More
Navidezna resničnost (Virtual Reality – VR), razširjena resničnost (Augumented Reality – AR) in združena resničnost (Mixed Reality – MR), predstavljajo velik tehnološki napredek, ki ga lahko primerjamo s tistim, ki ga je pred 60. letih prinesla televizija. VR, AR in MR nam v kombinaciji z BIM v arhitekturi omogočajo naprednejše delo in komunikacijo kot katerakoli tradicionalna 2D risba, 3D vizualizacija, maketa, skica ali načrt. Za razumevanje prostora ni boljšega načina kot doživeti virtualno simulacijo realnosti.
Read More
Kaj so pametna mesta? Zakaj jih potrebujemo? Je izraz »pametno mesto« rezerviran samo za metropole ali so »pametna« lahko tudi manjša mesta? Katera orodja so nam že danes na razpolago za učinkovito načrtovanje pametnih mest. O vsem tem bomo govorili v tokratnem postu, na koncu pa predstavili še lestvico najpametnejših mest v 2022.
Read More
Tokrat za spremembo nekaj drugačnega. Nekaj utrinkov, detajlov iz domačega vrta, ki mi daje veliko veselja, svežo energijo, nove ideje in predvsem sprostitev. Govorila bom o vrtnicah.
Read More
Je res, da je že danes mogoče postaviti energetsko neodvisne objekte? Kako je to mogoče doseči? Kakšno povezavo ima to z e-mobilnostjo in pametnimi omrežji (smart grid)? Kakšen vpliv bo to imelo na prihodnji razvoj družbe? Odgovore na zgoraj zastavljena vprašanja lahko najdete v nadaljevanju.
Read More
V današnji poplavi "eko-bio nalepk", mnogi pojem trajnostna arhitektura enačijo izključno s pojmom energetsko varčne gradnje. Trajnostna arhitektura mora vsekakor biti energetsko varčna, vendar pa mora biti istočasno tudi mnogo več kot to. Eno od zelo pomembnih področij, ki se mu posveča bistveno premalo pozornosti, je ravnanje z odpadnimi in padavinskimi vodami.
Read More
Odgovorna sodobna arhitektura mora poleg funkcionalnosti in dobrega oblikovanja, vsekakor stremeti tudi k energetski učinkovitosti in čim manjšim vplivom na okolje. Vprašanje, ki se na tem mestu zastavlja je, kako to doseči?
Read More
V biroju od leta 2009 dalje za projektiranje uporabljamo BIM (Building Information Modelling - Autodesk Revit) na vseh projektih in v vseh fazah projektiranja. V članku predstavljamo implementacijo BIM-a našega biroja v vseh fazah projekta (IZP, DGD, PZI, PID) in naprej skozi celoten življenjski cikel objekta z uporabo BIM modela za upravljanje z objektom - Facility Management.
Read More
V prispevku si bomo ogledali:
- ZAKAJ SO ENERGETSKE SANACIJE STAVB UPRAVIČENE
- KAKŠNI SO GLAVNI UKREPI ZA DOSEGANJE ZASTAVLJENIH CILJEV
- KAKŠNE SO NAJBOLJ POGOSTE NAPAKE PRI IZVEDBI in
- KAJ SO KONČNI REZULTATI
Read More
V pogovorih z našimi strankami pogosto opažamo, da so le-te slabo seznanjene s principi delovanja pasivne hiše in prisilnega prezračevanja z rekuperacijo, zato se nam zdi pomembno, da temu namenimo nekaj besed.
Read More
Pri načrtovanju novega objekta, mora biti nadstrešek sestavni del celote in ne njen dodatek. Ločimo med nadstreški, ki so projektirani skupaj s hišo in so del hiše, takšnimi, ki so s hišo povezani in tistimi, ki so od hiše ločeni.
Read More
Katere so ključne značilnosti, po katerih se aktivna hiša razlikuje od pasivne? Je aktivna hiša samo malenkostno izboljšana verzija pasivne hiše ali gre za veliko več in kaj to več je? V čem so prednosti aktivne hiše v primerjavi s pasivno hišo in še zlasti v primerjavi s klasično grajeno hišo?
Read More
Ko predstavljamo idejno zasnovo našim strankam, se večkrat pojavi vprašanje, kaj lahko v resnici pričakujejo oz. ali 3D predstavitev novega objekta oz. notranje opreme v resnici predstavlja tisto, kar bo izvedeno...
Read More
Aktivna hiša predstavlja naslednji korak v energetsko učinkoviti gradnji. Je vizija gradnje, ki nudi uporabniku zdravo in udobno bivanje brez negativnega vpliva na okolje. Vizijo, ki jo podjetje Lumar in KošorokGartner, skupaj s partnerji predstavljata s projektom Aktivne hiše Lumar.
Read More
Sodobni nadstreški nekako sledijo trendom sodobne arhitekture, ki stremi k enostavnim oblikam in ravnim linijam. Dekor je prej izjema kot pravilo, čeprav se tudi pri oblikovanju zakonitosti ciklično ponavljajo. Vsekakor sodobni nadstrešek ne sme biti zgolj funkcionalen, ampak je zelo pomembna tudi njegova vizualna podoba, njegova izraznost.
Read More
V biroju KošorokGartner pridejo do dela ne le z veliko vložene energije, temveč se jim na podlagi uspešnih realizacij vse pogosteje dogaja, da jih bodoči investitorji sami pokličejo.
Read More
Če so aktivne hiše danes še redka izbira, morebiti celo še stvar prestiža, bodo v prihodnosti zagotovo postale standard pri gradnji večine mladih aktivnih družin, razpetih med delom in zasebnim življenjem.
Read More
Ena najpogostejših napak, ki jih investitorji delajo pri urejanju bivalnih prostorov pod streho, je zapiranje slemena. S tem namreč mansardi zelo zmanjšajo volumen in izgubijo prostor za izvedbo pod sleme segajoče galerije, ki daje mansardi skupaj z vidnimi lesenimi elementi ostrešja poseben čar.
Read More