Rekonstrukcije in energetske sanacije
ENERGETSKE SANACIJE
V zadnjih letih lahko opažamo naraščajoč trend energetskih sanacij obstoječih objektov. Deloma lahko to pripišemo pomanjkanju denarja za nove investicije, deloma želji uporabnikov po zmanjšanju obratovalnih stroškov, pa tudi večji okoljski ozaveščenosti uporabnikov.
Najprej je potrebno narediti natančno analizo stanja obstoječega objekta. Analiza poleg skrbnega pregleda objekta zajema tudi posnetek obstoječega stanja in izračun gradbene fizike. Na podlagi izračuna se predvidi katere ukrepe je smiselno izvesti, za izboljšanje energetske bilance objekta.
Potrebno se je zavedati, da je energetska sanacija veliko več kot samo menjava oken in dodatna plast toplotne izolacije.
Primarni ukrepi energetske sanacije se nanašajo na toplotni ovoj stavbe:
Dodatna toplotna izolacija fasade
Menjava stavbnega pohištva (okna/vrata)
Ustrezno senčenje steklenih površin
Primarnim ukrepom sledi drug pomemben sklop, ki ga predstavljajo strojne inštalacije:
Prenova ali izvedba novega ogrevalnega sistema
Prenova ali izvedba novega sistema za pripravo tople sanitarne vode
Prenova ali izvedba novega sistema prezračevanja z rekuperacijo
Prenova ali izvedba novega sistema hlajenja
Energetsko sanacijo objekta je smiselno zaupati strokovnjakom, ki na podlagi preteklih izkušenj in natančnih izračunov predvidijo, kateri ukrepi so za posamezen objekt primerni in tudi poskrbijo za njihovo pravilno načrtovanje in izvedbo. Gartner arhitekti izdelujemo projekte energetskih sanacij večjih in manjših objektov. Pri projektiranju uporabljamo BIM (Building Information Modelling) proces in najsodobnejšo programsko opremo.
PRENOVE in ureditve kulturnih spomenikov
Izdelali smo prenove, rekonstrukcije in ureditve več stanovanjskih in najpomembnejših slovenskih kulturnih spomenikov. Za prenovo Knežjega dvorca v Celju smo prejeli Plečnikovo medaljo, nagrado Slovenskega Arheološkega Društva ter nagrado Interier leta 2010.
POVEZAVE DO SORODNIH ČLANKOV:
Je res, da je že danes mogoče postaviti energetsko neodvisne objekte? Kako je to mogoče doseči? Kakšno povezavo ima to z e-mobilnostjo in pametnimi omrežji (smart grid)? Kakšen vpliv bo to imelo na prihodnji razvoj družbe? Odgovore na zgoraj zastavljena vprašanja lahko najdete v nadaljevanju.